Построена през 2016 година станцията е въведена в експлоатация през март 2017 година.
Пречиствателната станция е проектирана като кръгло компактно съоръжение. Всички технологични съоръжения са разположени в един стоманобетонов резервоар, който е затворен с ограждаща конструкция и покрив също от стоманобетон. В него протичат всички технологични процеси, а също така и мониторингът за хода на работата, управлението и рециркулациите между отделните сектори на резервоара.
Покриването на конструкцията е продиктувано от изискването за недопускане на разпространение на миризми от станцията, поради непосредствената ѝ близост до жилищни постройки.
Отделните функционални пространства в резервоара са отделени едно от друго посредством преградни стоманобетонни преградни стени. Пречиствателните камери са логически свързани помежду си, а технологичните потоци се управляват от компютър. Тяхното обслужване е минимизирано.
Биологичното пречистване, в зависимост от натоварването, се извършва чрез двустепенен комбиниран метод – с фиксирана и флуидизирана биокултура, което повишава стабилността на процесите.
Всички главни химически анализи и автоматизираната система на пречистване се обслужват и управляват от диспечерския пункт.
В технологичната схема са предвидени следните стъпала на пречистване на постъпващата в станцията отпадъчна вода – механично пречистване, биологично пречистване обеззаразяване в случай на епидемия и линия за стабилизиране и механично обезводняване на излишната утайка.