КАЧЕСТВО НА ПИТЕЙНАТА ВОДА В ГОЛЕМИТЕ ЗОНИ НА ВОДОСНАБДЯВАНЕ
Ежегодно в големите зони на водоснабдяване с обем разпределяна вода над 1000 м3 в денонощие и/или с постоянно живущо население, свързано към водоснабдителната система над 5000 човека се анализират общо 229 проби, от които 210 броя от постоянния мониторинг и 19 броя от периодичния.
Показатели с индикаторно значение за качеството
Годишно в ЛИВ при „ВиК“ ООД – Русе се изследват 229 проби питейна вода от големите зони на водоснабдяване по показатели с индикаторно значение.
Микробиологични показатели за качеството
Ежегодно в ЛИВ при „ВиК“ ООД – Русе се изследват 229 проби питейна вода от големите зони на водоснабдяване по микробиологични показатели. За да се поддържат стабилни микробиологичните показатели на питейната вода непрекъснато се подобряват технологиите на хлориране и се осигурява добро техническо състояние на хлораторното стопанство. В дружеството има утвърдена Програма за подмяна на хлораторните апарати и за замяна на ръчното хлориране с автоматично, т.е. с дозиращи помпи или магнет вентили. Извършва се и ежедневен контрол от водопроводчиците за съдържанието на остатъчен свободен хлор в питейната вода във всяко населено място, който се определя колориметрично съгласно т.4 на БДС 3560:1981 „Вода за пиене. Определяне съдържанието на остатъчен хлор“ посредством хромат - бихроматни еталонни разтвори, като резултатите се отразяват в електронен журнал.
Физико - химични показатели за качеството
Всяка година се изследват 19 проби питейна вода по физико-химични показатели в ЛИВ при „ВиК“ ООД – Русе и във външни акредитирани лаборатории за изпитване „СЖС България“ ЕООД и „ДИАЛ“ ООД. Резултатите от физико-химичните изследвания на питейната вода не показват отклонения от изискванията на Наредба № 9/16.03.2001 г. за качеството.
Радиологични показатели за качеството
Радиологични изследвания на питейната вода в големите зони на водоснабдяване се извършват ежегодно съгласно Наредба № 9/16.03.2001 г. и мониторинговата програма на „ВиК“ ООД – Русе, която е утвърдена от РЗИ – Русе. При изследваните проби, по показатели (тритий, естествен уран, обща алфа активност, обща бета активност, индикативна доза и радон) в акредитираната изпитвателна лаборатория „ДИАЛ“ ООД - гр. Бухово не са установени отклонения от нормите посочени в Приложение № 1, Таблица Г.1. и Г.2. на Наредба № 9/ 16.03.2001 г.
Анализът на качеството на питейната вода в големите зони на водоснабдяване се изразява посредством индекс ПК2а, който е съотношение между общия брой на направените анализи за качество на питейните води в големите зони на водоснабдяване за отчетната година, които отговарят на изискванията на приложимите стандарти и законови разпоредби, и общия брой на направените анализи за качество на питейните води в големи зони на водоснабдяване, с изключение на анализите, които показват отклонения, разрешени по реда на наредбата по чл. 135, т. 3 от Закона за водите, изразен в проценти, който е: ПК2а = 99,95 %, при дългосрочно ниво 99 %.
КАЧЕСТВОТО НА ПИТЕЙНАТА ВОДА В МАЛКИТЕ ЗОНИ НА ВОДОСНАБДЯВАНЕ.
Ежегодно в малките зони на водоснабдяване с обем разпределяна вода под 1000 м3 в денонощие и/или с постоянно живеещо население, свързано към водоснабдителната система под 5000 човека се анализират общо 351 проби, от които 316 проби от постоянния мониторинг и 35 проби от периодичния.
Показатели с индикаторно значение за качеството
Годишно в ЛИВ при „ВиК“ ООД – Русе се изследват 351 проби питейна вода от малките зони на водоснабдяване по показатели с индикаторно значение.
Микробиологични показатели за качеството
Всяка година в ЛИВ при „ВиК“ ООД – Русе се изследват 349 проби питейна вода от малките зони на водоснабдяване по микробиологични показатели. За да се поддържат стабилни микробиологичните показатели на питейната вода непрекъснато се подобряват технологиите на хлориране и се осигурява добро техническо състояние на хлораторното стопанство. В дружеството има утвърдена Програма за подмяна на хлораторните апарати и за замяна на ръчното хлориране с автоматично, т.е. с дозиращи помпи или магнет вентили. Извършва се и ежедневен контрол от водопроводчиците за съдържанието на остатъчен свободен хлор в питейната вода във всяко населено място, който се определя колориметрично съгласно БДС 3560:1981 посредством хромат-бихроматни еталони, като резултатите се отразяват в електронен журнал.
Физико - химични показатели за качеството
Ежегодно се изследват 35 проби питейна вода по физико-химични показатели в ЛИВ при „ВиК“ ООД – Русе и във външни акредитирани лаборатории за изпитване „СЖС България“ ЕООД и „ДИАЛ“ ООД. Резултатите от физико-химичните изследвания на питейната вода показват отклонения от изискванията на Наредба № 9/16.03.2001 г. по показатели нитрати и фосфати в някои населени места.
Радиологични показатели за качеството
Радиологични изследвания на питейната вода в малките зони на водоснабдяване се извършват ежегодно съгласно Наредба № 9/16.03.2001 г. и мониторинговите програми с РЗИ – Русе и РЗИ - Разград. При изследваните проби в акредитираната изпитвателна лаборатория „ДИАЛ“ ООД - гр. Бухово не са установени отклонения от нормите посочени в Приложение № 1, Таблица Г.1. и Г.2. на Наредба № 9/ 16.03.2001 г.
Анализът на качеството на питейната вода в малките зони на водоснабдяване се изразява посредством индекс ПК2б, който е съотношение между общия брой на направените анализи за качество на питейните води в малките зони на водоснабдяване за отчетната година, които отговарят на изискванията на приложимите стандарти и законови разпоредби, и общия брой на направените анализи за качество на питейните води в малките зони на водоснабдяване, с изключение на анализите, които показват отклонения, разрешени по реда на наредбата по чл. 135, т. 3 от Закона за водите изразен в проценти, който е: ПК2б = 98,97 %, при дългосрочно ниво 98 %.
Оценката за здравния риск за населението за питейна вода със съдържание на нитрати над 50 мг/л и на фосфати над 0,50 мг/л
се дава от местните органи на Държавен санитарен контрол за всеки конкретен обект с несъответствие (Предписание) съгласно изискванията на наредба № 9/16.03.2001 г.
За отстраняване на несъответствията от страна на „ВиК“ ООД – Русе са планирани мерки в следните насоки:
- Проучвателни сондирания и изграждане на нови водоизточници – тръбни кладенци със съдържание на нитрати под 50 мг/л и фосфати под 0,5 мг/л;
- Смесване на води с ниско и по - високо съдържание на нитрати и фосфати, чрез изграждане на връзки между водоизточниците;
- Изграждане на водопроводи за подаване на вода от други водоизточници;
- Извършване на строителни дейности по защита на водоизточници чрез изграждане на предпазни диги, защитни облицовани канавки, хидроизолации;
- Профилактика с каналопочистващи машини на дренажи, събирателни и ревизионни шахти, водопроводи с цел възстановяване и увеличаване на проводимостта и подобряване на качеството на суровата вода.
- Учредяване на СОЗ на водоизточниците с наднормено съдържание на нитрати по реда на Наредба № 3/16.10.2000 г.;
- Контрол по спазване на ограниченията и забраните в СОЗ;
- Съвместни действия с МОСВ, МЗ и МЗП за ограничаване на замърсяването с нитрати чрез спазване на правилата за добра земеделска практика съгласно Наредба 2/13.09.2007 г. за опазване на водите от замърсяване с нитрати от земеделски източници.